Ako správne ošetriť a skladovať kabelku?

Kúpou kabelky nezačína iba tá príjemnejšia časť - nosenie nového kúsku. Podobne ako o domácnosť, oblečenie či topánky, aj kabelky potrebujú dôkladnú starostlivosť. Máme pre vás návod, ako to jednoducho zvládnete.

 

AKO SPRÁVNE OŠETRIŤ KABELKU:

V prvom rade zlaté, univerzálne pravidlo - KABELKY NIKDY NEPERTE

Brúsená koža

Iste ste si všimli, že po povrchovom prejdení, na produkte ostáva viditeľná stopa. Je ľahko odstániteľná ďalším povrchovým prejdením. Kabelky sú však náchylnejšie na prašné prostredie, preto nezabudnite kabelku pretierať suchou handričkou. Špinu odstránite jemnou kefou, alebo mierne navlhčenou handričkou. Nezabudnite ju vyčistiť na celom povrchu, aby bol povrch rovnomerný.

 

Eko koža

Úžasný, kvalitný materiál, ktorý nepotrebuje vašu mimoriadnu pozornosť. Postačí malé množstvo saponátu rozrobeného s vodou. Potom kabelku vytrite dosucha. Kabelky z ekokože neperte, nepoužívajte chemikálie a sušte pri izbovej teplote.

 

Pravá koža

Pri kabelkách z hovädzej či teľacej kože sa malé škrabance a znečistenia dajú odstrániť pomocou vhodného krému na kožu a handričky. Na väčšie znečistenia použite mäkkú kefku, netlačte len jemne prekefujte. Pozor aj na priame slnko, ktoré spôsobuje vysušenie. Naopak, vlhko spôsobuje zmäkčenie.

 

Textilný materiál

Textilné kabelky v žiadnom prípade neperte. ľahko totiž dochádza k zmene farby, neraz aj tvaru. Na trhu nájdete množstvo odstraňovačov škvŕn, ktoré sa postarajú o vyčistenie. Niekedy postačí aj dobre navlhčená, trošku drsnejšia handrička. 

 

TIP ako odstrániť škvrny od pera

Škvrny od pera odstránite vatovou tyčinkou namočenou v zmesi lieh+voda (1:1), mastné škvrny (čerstvé) posypte magnezitom alebo kriedovým prachom a nechajte 24 hodín pôsobiť.

13643M

 

AKO SPRÁVNE SKLADOVAŤ KABELKU:

Kabelky skladujte pri izbovej teplote. Vyhýbajte sa chladným pivniciam a tiež miestam, na ktoré dopadá priame slnko. Ak si má kabelka zachovať svoj tvar, nezabudnite ju vyplniť, napr. novinami. Povrchové poškodenie zabezpečí skladovanie v bavlnenom, nie igelitovom vrecku.

 

 

PS: vedeli ste, že kabelka sa nesmie nadmieru zaťažovať? Okrem odtrhnutých rukovätí to spôsobuje aj poškodenie, natiahnutie či opotrebovanie materiálu. Priemerná nosnosť kabelky je od 0,5 - 1,5 kg.

foto: fashionplanet.cz, DOCA